Ev Dekorasyonunda Pirinç Çerçeve Kullanımı

Ev dekorasyonunda pirinç çerçeve ve diğer altın görünümlü aksesuarların kullanımı aslında hiç eskimeyen bir moda. Yine de son günlerde pirinç çerçeve modellerinin biraz daha popüler olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Bazıları fotoğraf çerçevesi, bazıları sanatsal çizimler için kullanılıyor ve kullanım biçimleri ne kadar farklı olursa olsun, ortak noktaları zarafet.

Pirinç çerçevelerin ve diğer pirinç – bakır alaşımı dekorasyon ürünlerinin kullanım alanlarına değinmeden önce, dilerseniz pirincin kendisinden kısaca bahsedelim.

Eskimeyen Ev Modası Pirinç

Pirinç, geçmişi milattan önceye dayanan bakır ve çinko madenlerinin alaşımından oluşmuş bir madendir aslında. Geçmişte, Anadolu’nun hemen her yöresinde pirinç ve benzeri alaşımlardan yapılmış kap-kacak malzemeleri neredeyse her evde bulunurdu. Bugün ise artık gereç olmaktan çok, modern dekoratif tasarımlarda yer alıyor.

Pirinci oluşturan iki maden, bakır ve çinkonun birbirine olan oranına göre pirinç malzeme altın sarısı ya da pembeye dönük bir renge sahip olabilir. Mesela, %30 ve üzeri oranda çinko barındıran pirincin rengi altına benzer. En yaygın olan pirinç de bu altın sarısı renge sahip olandır.

Elbette pirincin özellikle ev dekoru konusunda birçok farklı kullanım biçimi mevcut. Ancak biz Black In Art bünyesinde sadece pirinç çerçeve kullanımına yer vereceğiz. Zira pirinç malzemeler bir duvar süsüne iliştirilmiş yahut bir masanın metalik görünümlü bacağı olarak kullanılmış olabilir; diğer bir deyişle figüran olarak kalmış olabilir 😉 Black In Art ürünlerinde ise pirinç, baş rol sahibi olarak tüm zarafeti ve şıklığı ile dikkat çekiyor.

Salon Ve Oturma Odası Dekorunda Pirinç Çerçeve Kullanımı

Evlerin salonları ve oturma odaları, genellikle en göz önünde olan ve en çok kullanılan yerlerdir. Haliyle her bir detay, hem sizin hem de misafirlerinizin gözünden kaçmayacaktır. Bu da demektir ki, bu odalara görsel açıdan biraz daha özenli yaklaşmak gerekebilir.

Her şeyden önce, söz konusu odaların nasıl dizayn edildiğine, kullanılan eşyalara dikkat vermek gerekir; daha klasik ve ağır mı, yoksa daha minimal ve modern mi? Her ne kadar, pirinç çerçeve nostaljik bir havası varmış gibi gözükse de, aslında bu noktada önemli olan, odadaki eşyalara ve odanın genel dizaynına göre çerçevenin kullanım şekline karar vermek. Şayet gösterişli, klasik bir odaya sahipseniz, en az odanız kadar gösterişli, büyük ölçüye sahip bir çerçeve tercih edilmesi ve çerçevenin içerisinde de fotoğraf yerine o atmosfere uyacak ağırlıkta sanatsal bir çizime yer verilmesi uygun olacaktır. Ancak bahsettiğimiz oda biraz daha modern ya da biraz minimal, daha az renkli ve daha az eşyaya sahipse, o zaman odanın sadeliği bozmayacak ölçüde (20×30 cm gibi), modern çizgiler ya da minimal düzeyde geleneksel tasarımlar bulunan (sade hat yazıları gibi) pirinç çerçeve modellerine yer vermek isabetli bir karar olur.

Özetle, salon ya da oturma odası için yapılacak çerçeve seçimi, boyutu ve içeriği (deseni) bakımından odanın tarzı, eşyaların sıklığı ve odanın / duvarın boyutu dikkate alınarak yapılmalı.

Mutfak Ve Yemek Odası Dekorunda Pirinç Çerçeve Kullanımı

Yemek odaları, salon ve oturma odaları kadar göz önünde olmasa da, sadece yemek yenen bir odaya indirgemek de doğru olmaz. Zira herkes salonunuzu görebilir ancak sadece sizin için özel olan kişilerle evinizin sofrasını paylaşırsınız; yakın bir dost, özel bir komşu ya da çok sevdiğiniz akrabalarınız…

Şayet altın görünümlü dolap sapları, masa bacakları gibi detayların bulunduğu bir yemek odanız varsa, pirinç çerçeve seçimi konusunda dilediğiniz özgürlüğe sahipsiniz. Tek kriter, çerçevenin yer alacağı duvarın ya da boş alanın ölçüsüyle uyum. Bir de, yine daha minimal ve sade havanın hakim olduğu, çoğu beyaz eşyanın ankastre olduğu mutfaklar vardır. Bu tür odalarda çerçevenin mevcut sadelik içerisinde göze batmaması gerekir. Amacımız şık ve zarif bir görünüm yakalamak; haliyle uyumu bozmamak adına uygun ölçüde bir çerçeve seçerek içeriğinin de minimal olmasına dikkat etmekte yarar var. Mesela sade bir “Elif” ya da “Vav” harfi çok ama çok şık duracaktır.

Yatak Odası Dekorunda Pirinç Çerçeve Kullanımı

Konu ev dekorasyonu olduğunda, eşyaların çokluğundan odanın genişliğine, kullanılan eşyanın renklerine kadar birçok önemli faktör vardır. Doğrudan kişinin ruh haline etki edebilir. Bu, tüm ev için geçerlidir ama hepimizin en öneli, en özel odası olan, mabedimiz diyebileceğimiz yatak odalarında daha bir detaycı olmakta fayda var. Zira bir günün son bulduğu ve yeni günün başladığı bu oda, günün geri kalanının nasıl geçeceği hususunda rol sahibidir.

Yatak odasında abajur gibi, gece lambası ya da aplik gibi aksesuarlar, altın renginin yer aldığı mobilyalar varsa, çerçeve konusunda sizi iyi hissettirecek, gözünüze güzel görünecek her tasarımı tercih edebilirsiniz. Ancak daha sade, az eşyanın hakim olduğu bir yatak odanız varsa, yine bu sadeliğe uyum sağlayabilecek boyutlarda ve tasarımda bir pirinç çerçeve seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir